7 Kasım 2013 Perşembe

0

Bir İş Görüşmesi Günlüğü


Uzun süredir iş arayan bir insan olarak bir sürü iş görüşmem oldu.Daha önce bunlarla ilgili bir yazı yazmadım.Halbuki öyle maceralarım var  ki :) İstanbul'un dört bir yanını gezdim iş uğruna :)
Kendimden ve iş arayışlarımdan burada bahsetmiştim.O isyanımın üzerine çok istediğim ve 4 ayrı yerden başvurduğum ilaç firmasından görüşmek için aradılar.Üstelik istediğim pozisyon.Bendeki heyecan doruklardaydı.Fakat, fazla heveslenmemeye,hayal kurmamaya çalıştım.Düşüşlerim çok yüksekten oluyor bu sefer.
Dün erkenden kalktım ve 4 araç değiştirerek firmaya vardım.Mülakatın toplu yapılacağını biliyordum ve hiç toplu mülakata katılmadığım için meraklıydım.
Yavaş yavaş gelmeye başladıkça rakiplerim,kıyafetlerine göre eledim kafamda :)Doktora yapmayı biliyorsun da kot pantolonla iş görüşmesine gelinmeyeceğini öğrenememişsin dediğim bile oldu içimden:)
10 kişilik bir grup olarak masaya yerleştik.Her zamanki tipik sorular başladı.'Kolay bulabildiniz mi? 'Firmamızı araştıran oldu mu?' gibi.Tabi ben her zamanki gibi konuşmaya-anlatmaya başladım.Seviyorum bu özgüvenli tavrımı :)
2 tane karakter sınavı adı altında sınava girdik.Daha sonra imla sınavına girdik.Evet yanlış duymadınız ilaç firmasında imla sınavı :) Ve tabi ki ardından İngilizce sınavı..İşte beni bitiren o oldu.Neredeyse hiç bir şey yapamadım diyebilirim.Öylesine zordu ki.İlaç çevirisi vardı bir de.O derece teknik.Hem tecrübesiz-yetiştirmek üzere arayıp,hem de bu denli teknik bir sınav yapmaları da ilginç doğrusu.
Bitti mi? Hayırr :) Bir de sunum yaptık.Topluluğa kendimizi tanıttık,kariyer planımızı,işe alınmamız dahilinde stratejimizi anlattık.Ben o kısımda iyi olduğumu düşünüyorum.Severim topluluk karşısında konuşmayı,sunumları falan :)
Mülakatlar böyle devam edecekti 3 gün daha.Öncesinde de olduğuna göre o kadar çok kişiden hiç şansım olduğunu sanmıyorum.Çünkü,beni İngilizce bitirdi.Yurt dışı deneyimliler-İngilizce bölümden mezun olanlar-master yapmış olanlar falan sayarsak uzar gider.Ki 2 defa daha mülakata çağrılacakmış olumlu görünenler.
Umutlarım kırılmış bir şekilde evime döndüm paşa paşa :) Aldığım dersler oldu elbet.Yeni kararlar aldım mesela.Aynı zamanda istediğim alanın o olduğunu bir kere daha kanıtlamış oldum kendime.Ve yeni kararlarımla yol almaya karar verdim.Onu da başka bir zaman yazacağım artık :)
İş kadını gibi giyinmekle iş kadını olunmuyormuş,yaşayıp görüyorum :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder